تبلیغات
شاخه طوبى

شاخه طوبى
حجاب زن، تكریم زن است. امام خامنه ای 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید

عرفات نام جایگاهی است كه حاجیان در روز عرفه (نهم ذی الحجه) در آنجا توقف می كنند و به دعا و نیایش می پردازند و پس از برگزاری نماز ظهر و عصر به مكه مکرمه باز می گردند و وجه تسمیه آنرا چنین گفته اند كه جبرائیل علیه السلام هنگامی كه مناسك را به ابراهیم می آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت �عرفت� و او پاسخ داد آری، لذا به این نام خوانده شد. و نیز گفته اند سبب آن این است كه مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف می كنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی می دانند كه برای رسیدن به آن باید متحمل شد. چرا كه یكی از معانی �عرف� صبر و شكیبایی و تحمل است. (1)

فَتَلَقی آدَمُ مِنْ رَبِّه كَلماتًُ فتابَ عَلیهِ اِنَّه� هو التَّوابُ الرّحیمْ

صحرای عرفات همایش شناخت و خودسازی امام حسین (ع)

حضرت سیدالشهدا، امام حسین (ع) نیز بعد از ظهر روز عرفه همراه با فرزندان و گروهی از اصحاب از خیمه های خود در صحرای عرفات بیرون آمدند، و روی به دامن �كوه رحمت� نهادند و در سمت چپ كوه روی به كعبه، همایشی تشكیل دادند، كه موضوع آن به مناسبت روز عرفه (روز شناخت)، شناخت و سازندگی بود. این همایش، تنها جنبه علم و معرفت نداشت بلكه شناخت توأم با عمل و سازندگی و تزكیه و خودسازی بود

آیت الله 'مجتبی تهرانی' با بیان فضیلت های روز عرفه به مردم سفارش كردند: این فرصت را كه بهترین فرصت است؛ به خصوص از ظهر تا هنگام غروب را كه در روایات وارد شده؛ از دست ندهید.

به گزارش  ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی به مناسبت نهم ذیحجه، سخنان این استاد اخلاق را درباره اهمیت شب و روز عرفه منتشر كرد كه به شرح زیر می باشد:
 
* دعا در شب عرفه مقبول و مستجاب است
 
در روایتی نقل شده است كه شب عرفه هر دعای خیری كه انسان بكند به اجابت می رسد؛ و برای كسی كه در شب عرفه اطاعت الهی را بكند و اعمال صالحه انجام دهد، معادل 170 سال اطاعت و عبادت است؛ یعنی از نظر پاداش چنین چیزی به او داده می‏شود.
 
* اعمال صالح برابر 170 سال عبادت است
 
این روایت، عظمت شب عرفه را می رساند. لذا امشب را قدر بدانید! اولین مساله‏ای كه درباره این شب تاكید شده 'دعا كردن' است و در روایت دارد كه دعا كنید! دعای خیر كنید! و بدانید كه این دعاها به اجابت می رسد. مقید باشید كه امشب، مشغول غیر عبادت نباشید! كاری كنید كه اشتغالات كنار برود تا بتوانید به سوی عبادات و صالحات بروید!
 
وقتی چنین معادله‏ای هست كه عبادت امشب مانند عبادت 170 ساله است، خیلی انسان باید مراقبت و جدیت داشته باشد. این خیلی قابل توجه است، چون این شب یكی از بزرگترین فرصت هایی است كه ما داریم.


* اثر دعا برای دیگران و پشت سر آنها
 
درباره دعا كردن هم بگویم كه در روایتی از امام باقر (ع) آمده است كه حضرت فرمودند سریعترین دعایی كه به هدف اجابت می‏رسد، دعایی است كه یك برادر مومن، برای برادر مومن دیگرش می‏كند و پشت سر او برایش از خدا خیر می‏خواهد؛ نه در حضورش. یعنی هركس برای دیگری دعا كند، به سرعت به اجابت می رسد.
 
وقتی این شخص شروع می‏كند به دعا كردن برای برادر مومنش و پشت سر او، آن فرشته‏ای كه برای گرفتن دعاها موكل شده است، جواب می‏دهد: بله! 'و لك مثلاه' یعنی این چیزی كه برای برادرت خواستی، برای خودت دو برابرش برآورده شد. یعنی همین كه برای دیگری خیر خواستی و دعایش كردی، برای خودت دو برابرش منظور و مستجاب می‏شود.
 
* امشب را قدر بدانید!
 
از غروب شب عرفه تا غروب روز عرفه زمان بسیار بزرگی است. این را گفتم تا امشب كه به حسب ظاهر شب عرفه است و موقعیت بسیار خوبی است، هم دعا كنید و هم به اعمال صالحه مشغول شوید! این را هم بدانید كه دعاهایی كه می‏كنید اگر برای دیگران باشد، چیز بیشتری نصیبتان می‏شود. خدا كند یكی از آن كسانی كه شما دعا می‏كنید من باشم...
 
* روز عرفه، روز درخواست از خداوند
 
در روایتی است كه از پیغمبر اكرم(ص) نقل شده است كه خداوند وحی فرستاد به بعضی از پیامبرانش كه این متن وحی الهی است كه بر فرض كه اهل هفت آسمان و تمام زمین، همگی از من درخواست كنند و به هركدام هرچه كه خواستند را بدهم، از خزانه، حكومت و فضل الهی ذره‏ای كاسته نمی‌شود؛ حتی مثل یك بال پشه هم از خزانه من كم نمی‌شود؛ و چه‏طور ممكن است كه از فضل الهی كاسته شود در حالی كه من سردمدار آن هستم!؟
 
* روز امید خوشبختی برای همه
 
روایتی دیگری از امام زین العابدین (ع) علیه آمده كه محدث قمی هم آن را در مفاتیح نقل كرده است؛ در آن روایت آمده است كه روز عرفه بود و حضرت دیدند كه سائلی دارد از مردم، یعنی غیر خدا، درخواست می‌كند؛ حضرت به او فرمود: وای بر تو! در چنین روزی از غیر خدا تقاضا و درخواست می‌كنی!؟ و حال آنكه امید می‌رود در چنین روزی فضل الهی شامل طفل‌هایی شود كه در رحم مادر هستند. امید است كه اینها خوشبخت و سعادتمند شوند.
 
* روز عرفه، روز دعا و درخواست
 
یكی از آن مقاطعی كه این اسلحه بردش بیشتر است و در اجابت سرعت دارد، ‌روز عرفه است. حتی تعبیر امام باقر(ع ) این است كه اصلا‌ روز عرفه، روز دعا و درخواست از خداوند است. یعنی در این مقطع زمانی بخصوص سرعت اجابت دعا بیشتر است.
 
* تنها امید جاماندگان
 
حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمودند: اگر كسی در ماه مبارك رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگیرد غفران برای او نیست مگر آنكه عرفه را درك كند.
 
از این روایت دو مطلب به دست می‏آید: یكی، عظمت ماه مبارك رمضان از نظر گسترش مغفرت الهی است كه همه را در بر می‌گیرد. دوم، عظمت عرفه است. در ماه مبارك رمضان، زمان مطرح است. ممكن است برای عرفه هم زمان مطرح باشد؛ یعنی روز خاص و هم مكان مورد نظر باشد كه آن زمین عرفات است. ولی مسلّماً زمان در اهمیت موضوع دخالت دارد كه روز عرفه است.
 
از لحاظ قید زمان، اگر كسی در ماه مبارك رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگرفت، مسلما اگر در روز عرفه از خداوند طلب مغفرت كند مورد مغفرت الهی قرار خواهد گرفت.
 
* فضیلت زایرین امام حسین (ع) در عرفه
 
مسلله مهم در روز عرفه زیارت امام حسین (ع ) است كه در حدیث آمده است خداوند قبل از آنكه به سرزمین عرفات نظر كند، به زایرین امام حسین(ع ) نظر می‌افكند و این نظر افكندن در زمان‌های حساس و سرنوشت‌ساز مانند شب قدر، عید فطر، عید قربان و عید غدیر می‌باشد كه افضل اعمال در این زمان‌ها زیارت امام حسین(ع ) است.
 
* این روز را از دست ندهید!
 
هر لحظه‌ای از لحظات امروز برای ما گرانبها است؛ بخصوص برای دعا و درخواست از خداوند. این فرصت بهترین فرصت است. پس این فرصت را از دست ندهید! به خصوص از ظهر تا هنگام غروب را كه در روایات وارد شده است. به دوستان می‏خواستم سفارش كنم كه این چند ساعت را غنیمت بشمارید.
 
بدانید اگر می‏خواهید مشكلاتتان را حل كنید ـ‏كه همه ما ‏مشكلات داریم‏ـ بیایید ‌این چند ساعت را درِ خانه خدا بروید و از او بخواهید؛ چه حاجت‏های مادی را و چه معنوی را، همه را از او بخواهید. چون امروز برد دعا خیلی زیاد است. بخصوص درباره دیگران اگر دعا كنید، ما در روایت داریم كه خدا چند هزار برابر به شما اعطا می‏كند. از همه شما التماس دعا دارم؛ من را هم فراموش نكنید و دعا كنید.


[ 2 آبان 91 ] [ 22:21 ] [ دختر مسلمان ایرانی ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره وبلاگ


پاكدامنی و عفاف،
گوهری قیمتی و مرواریدی ارزنده است
كه باید با هزاران چشم از آن مراقبت كرد.
این گوهر اگر گم شود، دیگر به دست نمی آید
و این مروارید اگر بشكند، دیگر درست نمی شود.
پس مواظب دزدان عفاف و غارتگران سرمایه حجاب باشیم.
مگر مروارید شكسته قیمتی دارد؟

طراح قالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

سایت شهید حاج احمد کاظمی

دختران با حجاب

کلیک کنید ...:::: حزب الله313 ::::....
دانشجو

جبهه وبلاگی غدیرBoycott israeli goods ,تحریم کالاهای صهیونیستی
یا امام نقی(ع)

شیعه دانلود

ارتش پنهان امام زمان
گروه مستند سازی نشانه
من یک یهودی ام . . . !
لبخندهای خـــاکی
عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir

شهدای گمنام

حرم فلش - کد وبلاگ - طراحی
azzahra

  دایرکتوری حامیان ولایت

نقی امام نقی